مطالبی که در این مقاله خواهید خواند

معرفی رایج ترین آسیب های ورزشی + راهکارهایی کاربردی برای رسیدگی سریع

در هر نوع فعالیت ورزشی امکان آسیب دیدگی وجود دارد. فرقی نمی کند شما یک فرد آماتور باشید یا حرفه ای خطرات و آسیب ها در کمین شما هستند. برخی از آسیب های ورزشی به طور گسترده تری رخ می دهند و معمولا افراد بیشاری دچار آن می شوند. این آسیب ها بیشتر به دلیل رعایت نکردن برخی نکات اتفاق می افتد.

برای پیشگیری از آسیب دیدگی بهترین کار شناخت آسیب های ورزشی رایج و راهکارهای درمانی آن است. اگر فعالیت ورزشی دارید و نگران آسیب ورزشی هستید با ما همراه باشید. ما به شما شایع ترین آسیب های موجود و راهکارهای مقابله با آن را خواهیم گفت.

آسیب ورزشی چیست؟

آسیب ورزشی اصطلاحی است که به انواع آسیب هایی که در حین ورزش اتفاق می افتد گفته می شود. این آسیب ها لزوما برای ورزشکاران اتفاق نمی افتد بلکه ممکن است برای هر فردی که در حال انجام فعالیت می باشد رخ دهد. مثلا ممکن است باغبانی همانند یک ورزشکار دچار التهاب تاندون شود. بنابراین می توان آسیب های ورزشی را به آسیب هایی گفت که در افراد فعال رخ می دهد. شایع ترین و رایج ترین آسیب های ورزشی معمولا بر سیستم اسکلتی عضلانی بدن اثر می گذارند.

سیستم اسکلتی عضلانی بدن شامل ماهیچه ها، رباط ها، تاندون ها، استخوان ها و بافت ها می شود. کار این سیستم فراهم کردن ثبات بدن و حرکت کردن است. آسیب دیدگی این سیستم باعث وقفه در فعالیت های حرکتی ما می شود بنابراین باید سریعا رسیدگی شود.

انواع آسیب‌های جسمی در ورزش

آسیب های ورزشی به دو دسته کلی حاد و مزمن تقسیم می شود. آسیب های حاد به صدماتی گفته می شود که به طور ناگهانی رخ می دهند؛ زمانی که فرد زمین می خورد، ضربه می زند یا مفصل خود را می پیچاند. از صدمات حاد رایج می توان رگ به رگ شدن و دررفتگی را نام برد. آسیب ورزشی مزمن به حالتی گفته می شود که در اثر استفاده بیش از حد از یک ناحیه بدن اتفاق می افتد.

صدمات مزمن در طول زمان ایجاد می شوند مانند اسپلینت ساق پا و شکستگی های استرسی. در برخی موارد فرسودگی های ناشی از آسیب های مزمن می تواند منجر به آسیب حاد ورزشی شود. در ادامه به بررسی بیشتر انواع آسیب‌های جسمی در ورزش می پردازیم.

آسیب‌های ورزشی رایج

در کنار شناختن فواید ورزش برای سلامتی بدن لازم است آسیب های احتمالی را زیر بشناسیم. در این قسمت سعی داریم آسیب‌های ورزشی رایج که ممکن است در سیستم اسکلتی عضلانی یا در مفاصل که شامل شانه، آرنج، زانو، ساق پا و مچ پا رخ دهد را به تفکیک معرفی کنیم.

خواندن
15 ورزش مناسب برای بیماران قلبی عروقی | تأثیرات باورنکردنی ورزش بر قلب

آسیب ورزشی اسکلتی عضلانی

آسیب های ورزشی شایع سیستم اسکلتی عضلانی که ورزشکاران با آن سروکار دارند شامل موارد زیر می شود:

 • شکستگی استخوان
 1. شکستگی های حاد سقوط، تصادف و ضربه
 2. شکستگی استرسی: شکستگی هایی که در استخوان های تحمل کننده وزن اندام تحتانی رخ می دهد ماند استخوان ران، درشت نی، نازک نی، استخوان پا.
 3. شکستگی صفحه رشد
 • در رفتگی: بیشتر در شانه ها، آرنج ها، انگشتان، کاسه زانو و استخوان زانو دیده می شود.
 • پیچ خوردگی: شامل رگ به رگ شدن، کشیدگی یا پارگی رباط ها می شود و بیشتر در مچ پا، زانو و مچ دست رخ می دهد.
 • کشیدگی: کششی یا پارگی ماهیچه یا تاندون.
 • تاندونیت: التهاب تاندون که اغلب در آرنج، مچ دست، لگن، زانو، مچ پا اتفاق می افتد.
 • بورسیت: التهاب بورس ها؛ از نوع آسیب ورزشی حاد است که به یکباره رخ می دهد اما می تواند در اثر تکرار نیز باشد. معمولا در شانه ها، آرنج ها، باسن و زانوها رخ می دهد.

آسیب ورزشی مفاصل

آسیب ورزشی مفاصل

مفاصل بسیار حساس هستند و ما نیاز ویژه ای به آن ها داریم. این اتصالات باید همزمان ثبات و انعطاف پذیری را فراهم کنند بنابراین ساختار پیچیده ای دارند. از آسیب های ورزشی رایجی که در مفاصل رخ می دهد شامل موارد زیر است:

 • آسیب های شانه
 • آسیب روتاتور کاف
 • برخورد
 • بی ثباتی
 • آسیب های آرنج
 1. اپیکوندیلیت جانبی (آرنج تنیس بازان)
 2. اپیکوندیلیت داخلی (آرنج گلف باز)
 3. آرنج لیگ کوچک
 4. آسیب رباط جانبی اولنار
 • آسیب های زانو
 1. زانوی دونده یا سندرم درد کشکک رانی
 2. شکستگی کشکک زانو
 3. نابجایی کاسه زانو
 4. پاره شدن رباط
 5. پارگی منسیک
 6. پارگی تاندون
 • آسیب های ساق پا
 1. کشاله ران
 2. فشار همسترینگ
 3. آتل ساق پا یا اسپلینت ساق پا
 • آسیب های مچ پا
 1. پیچ خوردگی مچ پا
 2. تاندونیت آشیل

علل و مکانیسم‌های آسیب‌های ورزشی

اگر بخواهیم علل و مکانیسم‌های آسیب‌های ورزشی را بیان کنیم باید بگوییم که عمده ترین علت آسیب های حاد ورزشی نیروی ضربه ای است که بیشتر از توان تحمل بدن است. این در حالی است که در آسیب ورزشی مزمن علت آن معمولا تکرار یک حرکت مشابه است. استفاده بیش از حد و غیر استاندارد باعث تخریب بافت و مفاصل می شود که زمینه را برای صدمه های جبران ناپذیر آماده می کند. آسیب ورزشی معمولا به دلایل زیر رخ می دهد:

 1. به طور منظم فعال نبودید.
 2. قبل از ورزش بدنتان را به درستی گرم نکردید.
 3. ورزش های تماسی (بوکس، فوتبال، کشتی و…)انجام می دهید.
خواندن
درمان چربی سینه مردان (ژنیکوماستی) با ورزش + ۶ راه حل ورزشی

پیشگیری از آسیب‌های ورزشی

ورزش کردن به خودی خود بد نیست. فواید ورزش برای سلامتی بدن حتی با وجود احتمال آسیب دیدگی غیر قابل انکار است. پیشگیری از آسیب‌های ورزشی و درد عضلانی بعد از ورزش با رعایت چند نکته ساده امکان پذیر است. یک مربی مجرب ورزشی می تواند به خوبی تمهیدات پیشگیری را به شما آموزش دهد. بهترین راه برای جلوگیری از آسیب‌ موارد زیر است:

 • گرم کردن مناسب و کشش
 • استفاده از تکنیک های مناسب و صحیح ورزشی
 • استفاده از تجهیزات مناسب و استاندارد
 • زیاده روی نکردن در تمرینات
 • سرد کردن مناسب پس از تمرینات ورزشی

مدیریت خطرات ورزشی

مدیریت خطرات ورزشی

از آنجایی که آسیب دیدگی می تواند عملکرد ورزشکاران را به کلی مختل کند و باعث افت آنان شود از این رو تمامی ورزشکاران سعی دارند از آسیب های ورزشی دوری کنند. یکی از رشته هایی که می تواند به ورزشکاران در مدیریت خطرات ورزشی کمک کند بیومکانیک ورزشی است. این رشته با تجزیه و تحلیل های عمیق تعاملات ورزشکاران با تجهیزات، باعث بهبود عملکرد و پیشگیری از آسیب می شود. اگر دوست دارید بیشتر درباره بیومکانیک ورزشی بدانید به مقاله “بیومکانیک ورزشی چیست” مراجعه کنید.

تأثیرات بیومکانیک ورزشی در جلوگیری از آسیب ورزشی

بیومکانیک ورزشی رشته ای مبتنی بر درک مکانیک حرکت انسان در ورزش است. یکی از روش‌های افزایش ایمنی در تمرینات ورزشی استفاده درست از تجهیزات و آشنایی با شیوه حرکتی ماهیچه ها و عضلات است. بیومکانیک ورزشی با تجزیه الگوهای حرکتی و نیروهای خارجی اعمال شده بر بدن می تواند عوامل خطر بالقوه آسیب های اسکلتی عضلانی را شناسایی کند و با استفاده از تکنیک های صحیح مانع از آسیب دیدگی شود. پژوهش های زیادی تأثیرات بیومکانیک ورزشی در جلوگیری از آسیب ورزشی را اثبات می کند.

درمان و بازگشت به تمرین پس از آسیب

بسیاری از آسیب های ورزشی باعث درد و ناراحتی فوری می شود. یکی از کارهایی که مربیان ورزشی باید به آن مسلط باشند مدیریت مصدومیت‌ها می باشد. آسیب ورزشی ممکن است شدید یا جزئی باشد. با توجه به شدت آسیب روش های درمانی مختلفی استفاده می شود. اگر پس از 24 تا 36 ساعت درد شما بهبود پیدا نکرد باید حتما به پزشک مراجعه کنید. توجه داشته باشید که علائم خود را جدی بگیرید.

خواندن
ورزش های مناسب برای اسکولیوز (انحراف ستون فقرات)

بیومکانیک ورزشی می تواند در فرایند توانبخشی درمان و بازگشت به تمرین پس از آسیب نیز ارزشمند باشد. از طریق تمرین ها و مداخلات خاص می توان روند بهبودی را بهینه تر کرد و عوارض طولانی مدت آن را کاهش داد. در ادامه به راهکارهای درمانی آسیب ورزشی می پردازیم.

درمان آسیب های ورزشی خفیف

یک روش بسیار مهم در درمان آسیب ورزشی جزئی استفاده از روش  RICE است. این روش برای درمان آسیب های جزئی و مثل رگ به رگ شدن و یا کبودی اندام بسیار مفید می باشد. RICE مخفف کلمات زیر است:

 • REST: استراحت
 • ICE: یخ
 • COMPRESSION: کمپرس یا فشرده سازی
 • ELEVATION: بالا بردن

اکثر آسیب هایی که به صورت خفیف در ناحیه زانو وارد می شوند با استفاده از روش فوق بهبود پیدا می کنند.

 آسیب ورزشی شدید

اگر آسیب دیدگی شما مشهود و با شدت زیادی رخ داد لازم است تا حتما به پزشک مراجعه کنید. علائمی که نشان می دهد آسیب دیدگی ما شدید است شامل موارد زیر می شود:

 • درد و ورم شدید
 • برآمدگی و توده ها یا تغییر فرم های قابل مشاهده
 • شنیدن صدای خرد شدن یا ترک خوردن
 • ضعف و ناتوانی مفاصل در تحمل وزن بدن
 • عدم تعادل

همچنین اگر در هنگام آسیب های ورزشی دچار علائمی مانند مشکل در تنفس، گیجی و تب شدید سریعا با اورژانس تماس بگیرید. پس از معاینه ممکن است نیاز به جراحی یا جلسات فیزیوتراپی داشته باشید.

سخن پایانی

آسیب های ورزشی ممکن است در هر فردی اتفاق بیفتد. یکی از بهترین راه های جلوگیری از آن ورزش کردن به صورت اصولی و منظم است. با داشتن یک مربی ورزشی که حرکات صحیح را آموزش دهد و کمک کند تمرینات را به درستی انجام دهید احتمال آسیب دیدگی کاهش پیدا می کند. مربی می تواند با توجه شرایط خاص شما تمرینات را به شما بدهد. خودسری در انجام تمرینات می تواند منجر به صدمات شدید در شما شود. هرگز از وجود یک مربی با تجربه غافل نشوید.

منابع:

https://www.walshmedicalmedia.com/open-access/role-of-biomechanics-in-preventing-injuries-in-sports-120911.html
https://www.niams.nih.gov/health-topics/sports-injuries
https://www.healthline.com/health/sports-injuries

0 0 آراء
امتیاز به مطلب
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخوردهای اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
لطفا نظر دهید.x

به باشگاه آتور خوش آمدید

از طریق فرم زیر در کلاس‌ها ثبت نام کنید