مطالبی که در این مقاله خواهید خواند

کفش مناسب برای ورزش

ATOUR GYM

وقتی برای اولین‌بار به باشگاه می‌روید، اهمیت کفش مناسب برای ورزش را دست‌کم نگیرید. درست همان‌طور که در حین انجام کار در حیاط، بهترین کفش‌های خود را نمی‌پوشید، کفش‌های نامناسب را نیز نباید در باشگاه بپوشید؛ بنابراین بهترین کفش مناسب برای ورزش شما چیست؟ در این مقاله، نکات انتخاب کفش وجود دارد که باید هنگام جستجو، آن‌ها را در نظر بگیرید.
طبق انجمن ارتوپدی و مچ پای آمریکا، کفش مناسب برای ورزش، به سه دسته دویدن، تمرین و پیاده‌روی تقسیم می‌شوند. اما معیارهای خاصی وجود دارد که باید بدون توجه به نوع کفش ورزشی که قصد خرید آن را دارید، رعایت کنید. وزارت بهداشت شمال غربی میشیگان (HDNM) توصیه می‌کند ابتدا طول و عرض هر دو پای خود را اندازه‌گیری کنید. برای اکثر افراد، هر پا اندازه کفش متفاوتی دارد. همچنین، زمانی که به خرید کفش می‌روید، جورابی را که معمولاً با آن تمرین می‌کنید را نیز بپوشید. این کار باعث می‌شود تا انتخاب کفش ورزشی مناسب برای شما راحت‌تر شود.

اهمیت صحیح پوشیدن کفش در ورزش، افزایش عملکرد و پیشگیری از آسیب

اهمیت صحیح پوشیدن کفش در ورزش می‌تواند عملکرد ورزشکار را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد. تحقیقات نشان داده‌است که کفش مناسب برای ورزش می‌تواند بیومکانیک را بهبود بخشد، ثبات بهتری را ارائه دهد و انتقال انرژی را در حین حرکت، بهینه کند. بر اساس مطالعه‌ای که در مجله‌های علوم ورزشی منتشر شده‌است، ورزشکارانی که کفش مناسب برای نوع فعالیت ورزشی خود می‌پوشند، درد عضلانی بعد از ورزش را کمتر احساس می‌کنند. با سرمایه‌گذاری روی کفش مناسب برای هر ورزش که برای ورزش یا فعالیت خاص شما طراحی شده‌اند، می‌توانید عملکرد خود را بهینه کنید و محدودیت‌های خود را بیشتر کنید.
فعالیت‌های ورزشی، فشار زیادی بر پاها و اندام‌های تحتانی ما وارد می‌کنند. بدون توجه کافی، ورزشکاران در معرض خطر بیشتری برای تحمل صدمات هستند. طبق گفته آکادمی پزشکی ورزشی پا در آمریکا، تقریباً 25 درصد از تمام آسیب‌های ورزشی، پاها را درگیر می‌کند. پوشیدن کفش‌های نامناسب می‌تواند منجر به ایجاد شرایطی مانند شکستگی‌ها، التهاب تاندون آشیل و پیچ‌خوردگی مچ پا شود. بااین‌حال، ورزشکاران با پوشیدن کفش مناسب برای ورزش، می‌توانند خطر این آسیب‌ها را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهند.

خواندن
انتخاب ورزش براساس تیپ بدنی

کفش مناسب برای ورزش، بهبود عملکرد ورزشی

وقتی صحبت از بهبود عملکرد ورزشی می‌شود، نه‌تنها به‌راحتی جسمانی، بلکه به‌راحتی روحی و روانی نیز اشاره دارد. کفش‌های با کیفیت، دارای ویژگی‌هایی هستند که می‌توانند به دویدن و راه‌رفتن بهتر کمک کنند. به‌این‌ترتیب، می‌توانید در هر رشته ورزشی که انجام می‌دهید عملکرد موثرتری داشته‌باشید. وقتی احساس راحتی می‌کنید، احتمال اینکه گل بزنید یا حداقل بهترین کار خود را در بازی خود انجام دهید، بیشتر است.
بیشتر ورزش‌ها دارای فعالیت‌های چالش‌برانگیز بدنی هستند. ورزشکاران علاوه بر تمرین مناسب، به کفش مناسب برای ورزش نیز نیاز دارند. داشتن کفش مناسب می‌تواند به ورزشکاران کمک کند تا برای عملکرد خود آماده شوند. این کفش‌ها به دلیل فناوری‌های نوین در کفش ورزشی، به بهبود کلی شما کمک می‌کنند؛ بنابراین، امروزه کفش‌های ورزشی به‌طورکلی سبک‌وزن هستند و پشتیبانی بهتری از پاشنه‌ها و قوزک پا دارند.
اگر به بسکتبال، فوتبال یا دویدن علاقه دارید، ممکن است لازم باشد به معیارهای انتخاب کفش ورزشی ارائه شده در این مقاله دقت بیشتری کنید. هر بخش نکته مهمی در مورد تأثیر کفش بر عملکرد ورزشی شما دارد. به همین دلیل، همیشه باید کفش‌های با کیفیت را انتخاب کنید که به شما در ارائه بهترین عملکرد در بازی کمک کند. به‌این‌ترتیب، مطمئن خواهید بود که می‌توانید با سایر ورزشکاران در شرایطی برابر یا حتی بهتر بازی کنید.

آشنایی با انواع آسیب های ورزشی

کفش مناسب برای ورزش، آسیب‌های وارد شده به شما را کمتر می‌کند. ما برای این که شما آشنایی با انواع آسیب های ورزشی داشته‌باشید، در فهرست زیر، تعداد این موارد را برای شما آماده کرده‌ایم:

 1. پیچ‌خوردگی مچ پا: علائمی شامل درد، تورم و سفتی دارد که به نوع فعالیت ورزشی نیز مربوط است.
 2. کبودی: یک ضربه می‌تواند باعث خونریزی‌های کوچک در پوست شود.
 3. ضربه‌مغزی: آسیب برگشت‌پذیر خفیف مغزی ناشی از ضربه به سر که ممکن است با ازدست‌دادن هوشیاری همراه باشد. علائم شامل سردرد، سرگیجه و ازدست‌دادن حافظه کوتاه‌مدت است.
 4. بریدگی و ساییدگی: معمولاً در اثر افتادن ایجاد می‌شود. زانوها و دست‌ها به‌خصوص مستعد هستند. انتخاب کفش ورزشی مناسب در این مورد مهم است.
 5. کم‌آبی بدن: ازدست‌دادن بیش از حد مایعات می‌تواند منجر به گرمازدگی شود.
 6. آسیب دندانی: ضربه‌ای که به فک وارد می‌شود می‌تواند دندان‌ها را بشکند یا از جای خود خارج کند.
 7. کشیدگی کشاله ران: علائم آن شامل درد و تورم است. معیارهای انتخاب کفش ورزشی در این مورد تاثیر گذار است.
 8. کشیدگی همسترینگ: علائم آن شامل درد، تورم و کبودی است.
 9. آسیب‌های مفصل زانو: علائم آن شامل درد، تورم و سفتی است. رباط‌ها، تاندون‌ها یا غضروف‌ها ممکن است تحت تاثیر قرار گیرند. تأثیر کفش بر عملکرد ورزشی در این نکته قابل‌مشاهده است.
 10. جراحات بینی: بینی خونی یا شکستگی بینی، در اثر ضربه مستقیم ایجاد می‌شود.
خواندن
نمونه تمرینات با تخته استپ

بیومکانیک ورزشی چیست؟

تعمیر و نگهداری کفش‌های ورزشی


تعمیر و نگهداری کفش‌های ورزشی

کفش‌ها فقط لوازم جانبی نیستند، بلکه آن‌ها سرمایه‌گذاری در راحتی، استایل و اعتمادبه‌نفس شما هستند. ازاین‌رو، تعمیر و نگهداری کفش‌های ورزشی بسیار مهم هستند که در ادامه توضیحاتی را به شما خواهیم‌داد.
مراقبت و نگهداری از کفش مناسب برای ورزش، بسیار ضروری است. کفش‌های شما می‌توانند دوام بیشتری داشته‌باشند، بهتر به نظر برسند و حتی اگر چند مرحله کلیدی را در مراقبت از آن‌ها دنبال کنید، احساس راحتی بیشتری خواهیدکرد و درد عضلانی بعد از ورزش شما نیز کمتر می‌شود.
باتوجه‌به ویژگی های کفش مناسب برای ورزش، هر نوع کفش نیاز به یک رویکرد تمیز کردن خاص دارد:

 1. کفش‌های کتانی: کثیفی‌ها و لکه‌ها را به‌آرامی با یک برس نرم و مخلوطی از آب و صابون ملایم پاک کنید.
 2. کفش‌های چرمی: با یک‌پارچه مرطوب تمیز کنید تا کثیفی و گردوغبار پاک شود، سپس از نرم‌کننده چرمی استفاده کنید تا چرم نرم و لطیف بماند.
 3. کفش‌های ورزشی: کفی‌ها و بندها را بردارید، سپس آن‌ها را با دست بشویید یا با ماشین لباسشویی در یک‌چرخه ملایم بشویید. برای جلوگیری از تغییر شکل، در هوا خشک کنید.

محافظت در برابر عناصر:

 1. ضد آب کردن: یک افشانه ضد آب روی کفش‌های چرمی و پارچه‌ای بزنید تا از آن‌ها در برابر باران و نشت محافظت شود.
 2. مقابله با عرق: لکه‌های عرق را به‌سرعت با مخلوطی از آب و سرکه پاک کنید. برای لکه‌های سرسخت، از یک پاک‌کننده حرفه‌ای استفاده کنید.

سخن پایانی

 

ممنون که ما را با مقاله کفش مناسب برای ورزش همراهی کردید. در انتها باید بگوییم که انواع کفش ورزشی متفاوتی را در سطح بازار داریم و شما می‌توانید باتوجه‌به بودجه و سلیقه خود، کفش مناسب برای ورزش خود را خریداری نمایید. ضمناً می‌توانید از مشاوران مجرب باشگاه ورزشی آتور در انتخاب کفش خود استفاده نمایید. باشگاه ورزشی آتور، زیر نظر مرتضی نعمتی، بیش از با استفاده از ۱۵ سال سابقه حرفه‌ای دارد و می‌تواند به شما در انتخاب انواع کفش ورزشی مناسب راهنمایی دهد.
ما در این مقاله سعی کردیم تا ویژگی های کفش مناسب برای ورزش را برای شما آماده کنیم و پاسخگوی سوالات شما باشیم. امیدواریم که به جواب سوال‌های خود رسیده باشید و این مقاله برای شما مفید بوده‌باشد.

خواندن
ورزش کلیستنیکس چیست؟

منابع:

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/

https://www.physio-pedia.com/Biomechanics_In_Sport

https://www.planetfitness.co

0 0 آراء
امتیاز به مطلب
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخوردهای اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
لطفا نظر دهید.x

به باشگاه آتور خوش آمدید

از طریق فرم زیر در کلاس‌ها ثبت نام کنید