مطالبی که در این مقاله خواهید خواند

عوامل موثر بر  آمادگی جسمانی بدمینتون + چند تمرین ساده در خانه

عامل‌های زیادی هستند که در آمادگی جسمانی بدمینتون از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. در این مقاله، به بررسی چند عامل کلیدی که بر تقویت و بهبود آمادگی جسمانی بدمینتون تأثیر می‌گذارند، خواهیم‌پرداخت و ضمناً چند تمرین ساده در خانه را نیز به شما معرفی می‌کنیم. ما ۳ عامل را به شما معرفی خواهیم‌کرد؛ تمرین منظم و پیوسته، تغذیه صحیح و استراحت و خواب؛ با مراقبت از این عوامل و انجام تمرینات راهبردی در خانه، می‌توانید آمادگی جسمانی خود را بهبود داده و عملکرد خود در ورزش بدمینتون را بهبود بخشید و تأثیر بالابودن آمادگی جسمانی در بدمینتون را به چشم ببینید. همچنین، هرگز از مشاوره مربیان و برنامه‌ریزی تمرینات جسمانی حرفه‌ای صرف‌نظر نکنید، زیرا همکاری با یک مربی صحیح می‌تواند دریچه‌ای برای پیشرفت و بهبود عملکرد در بدمینتون شما باشد.
در نهایت، باتوجه‌به دقت در اجرای تمرینات، تکنیک‌های تمرینی و رعایت تغذیه مناسب، می‌توانید به پیشرفت مستمر و بهترین نتیجه در ورزش بدمینتون دست یابید.

آمادگی جسمانی بدمینتون

 

تمرین منظم و پیوسته برای آمادگی جسمانی بدمینتون

اولین عامل برای آمادگی جسمانی بدمینتون، تمرین منظم و پیوسته است که بسیار مهم هستند. یک برنامه تمرینی جامع همراه با برنامه‌ریزی صحیح برای انجام تمرین‌های فیزیکی با تمرکز بر رشد و تقویت قدرت، استقامت، انعطاف‌پذیری و سرعت، بسیار حائز اهمیت است. در ادامه این بخش، چند تمرین را برای تمرین منظم و پیوسته به شما معرفی می‌کنیم:

 1. دویدن: دویدن یکی از تمرینات اصلی برای بهبود قدرت قلب و عروق و بالابردن آمادگی جسمانی است. با دویدن به مدت 15 الی 20 دقیقه در روز شروع کنید و سپس به‌تدریج زمان دویدن خود را افزایش دهید.
 2. پرش: بازیکنان حرفه‌ای بدمینتون با پرش‌ها عضلات پای خود را تقویت می‌کنند و قدرت اسکلت عضلانی را افزایش می‌دهند. با پرش‌های ساده شروع کنید و سپس به‌تدریج این تمرین را سخت‌تر کنید، مانند پرش با گام بلند یا پرش با استفاده از جعبه.
 3. حالت نشسته: تأثیر تمرینات قدرتی بسیار زیاد است. حالت نشسته یکی از این تمرینات است و عضلات ران را تقویت می‌کند.
 4. تقویت عضلات دست: تقویت عضلات دست بخصوص عضلات شانه، با استفاده از وزنه‌های سبک یکی از راه‌های ارتقاء عملکرد در بدمینتون است.

تغذیه صحیح برای آمادگی جسمانی بدمینتون

تغذیه مناسب برای ورزش

نکات تغذیه و تمرین در کنار هم برای آمادگی جسمانی بدمینتون بسیار مهم است. همان قدر که تمرینات مهم هستند، تغذیه صحیح نیز مهم و از فاکتورهای آمادگی جسمانی است. در فهرست زیر مواردی را برای شما ذکر کرده‌ایم:

 • مصرف کافی آب: در کلاس آمادگی جسمانی تخصصی رشته های ورزشی، همیشه به مصرف آب کافی اشاره می‌کنند و برای حفظ آب بدن و جلوگیری از خشکی، باید حداقل ۸ لیوان آب در روز مصرف شود.
 • مصرف مواد غذایی پر از پروتئین: در کنار تمرینات تعادلی، برای ساخت و بهبود عضلات، مصرف مواد غذایی پر از پروتئین مانند گوشت، ماهی، تخم‌مرغ، لوبیا، نخود و سویا نیز توصیه می‌شود.
 • مصرف مواد غذایی پر از کربوهیدرات: برای افزایش قدرت، استقامت و افزایش تاثیر تمرینات انعطاف‌پذیری، مصرف مواد غذایی پر از کربوهیدرات مانند نان، برنج، سیب‌زمینی و ماکارونی توصیه می‌شود.
 • مصرف مواد غذایی پر از ویتامین‌ها و مواد معدنی: برای تمرینات موثر در آماده سازی بدن و عملکرد بهتر آن، مصرف مواد غذایی مانند سبزی‌ها، میوه‌ها، آجیل و تخمه‌ها توصیه می‌شود.
 • مصرف مواد غذایی پر از چربی‌های سالم: برای حفظ سلامت قلب و عروق، باید مواد غذایی پر از چربی‌های سالم مانند روغن‌زیتون، آووکادو و ماهی مصرف شود تا تمرینات بدنی شما بی‌تاثیر نباشد.
 • اجتناب از مصرف مواد غذایی با انواع شکر و چربی‌های ناسالم: برای جلوگیری از افزایش وزن و اهمیت تمرینات استقامتی، باید از مصرف مواد غذایی با انواع شکر و چربی‌های ناسالم مانند شکلات، کیک و نان‌های شیرین خودداری کرد.
خواندن
کوچک کردن ران و باسن با ورزش: برنامه تمرینی ساده و کاربردی در خانه

استراحت و خواب کافی برای آمادگی جسمانی بدمینتون

استراحت و خواب کافی

عامل سوم که تأثیر بالابودن آمادگی جسمانی در بدمینتون را کامل می‌کند، استراحت و خواب کافی است. بدن برای بهبود عملکرد در بدمینتون بعد از تمرین، استراحت لازم را برای رشد و تجدید نیروها و آمادگی برای فعالیت‌های بعدی را نیاز دارد. ازاین‌رو، حداقل 7 تا 8 ساعت خواب در شب برای بالابردن آمادگی جسمانی بدمینتون هر فرد نیاز است. برای این منظور، می‌توانید از روش‌های زیر نیز استفاده کنید:

 • خواب کافی: برای حفظ سلامت، عملکرد بهتر و تاثیر بالای تکنیک‌های تمرینی، باید حداقل ۷ الی ۸ ساعت در روز خوابید.
 • استراحت در طول روز: تمامی بازیکنان حرفه‌ای بدمینتون برای جلوگیری از خستگی و کاهش عملکرد، در طول روز استراحت کافی دارند و شما هم باید از این قاعده پیروی کنید.
 • تمرینات تنفسی: تمرینات تنفسی مانند یوگا و مدیتیشن می‌تواند به شما کمک کند تا استرس را کاهش دهید، استراحت بهتری داشته‌باشید و ارتقاء عملکرد در بدمینتون را شاهد باشید.
 • ماساژ: ماساژ می‌تواند به شما کمک کند تا عضلات خود را بهتر ترمیم کنید و تأثیر تمرینات قدرتی را بهتر شاهد باشید.
 • جلوگیری استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی قبل از خواب: استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی مانند تلفن همراه و تبلت قبل از خواب می‌تواند باعث کاهش کیفیت خواب شما شود و فاکتورهای آمادگی جسمانی را کاهش دهد؛ بنابراین، باید استفاده از این دستگاه‌ها در ساعات قبل از خواب را محدود کنید.

چند تمرین ساده بدمینتون در خانه

بدمینتون یکی از ورزش‌هایی است که می‌توانید در خانه با آن سرگرم شوید و نیاز به کلاس آمادگی جسمانی تخصصی رشته های ورزشی به‌خصوص بدمینتون نداشته‌باشید. برای شروع، می‌توانید از برنامه تمرینی جامع ساده فهرست زیر استفاده کنید:

 • تمرین با توپ بدمینتون: با گرفتن یک توپ بدمینتون، آن را به بالای سر خود پرتاب کنید و سعی کنید توپ را با راکت بگیرید. این تمرین از تمرینات تعادلی است و به شما کمک می‌کند تا دقت و سرعت خود را بهبود بخشید.
 • تمرین با دیوار: با گرفتن یک راکت، توپ را به دیوار پرتاب کنید و سعی کنید آن را با راکت بگیرید. این شامل تمرینات انعطاف‌پذیری است که به شما کمک می‌کند تا دقت و سرعت خود را بهبود بخشید و قدرت دست خود را افزایش دهید.
 • تمرین با همراه: برنامه‌ریزی تمرینات جسمانی با دعوت یکی از دوستان خود، می‌توانید در خانه با هم بدمینتون بازی کنید. این تمرین به شما کمک می‌کند تا روش بازی در تیم و هماهنگی خود را بهبود بخشید.
 • تمرین با زمین: با گرفتن یک راکت، توپ را به سمت زمین پرتاب کنید و سعی کنید آن را با راکت بگیرید. این تمرین به شما کمک می‌کند تا دقت و سرعت خود را بهبود بخشید و تمرینات موثر در آماده سازی بدن خود را افزایش دهید.
 • تمرین با دست‌ها: با گرفتن یک توپ بدمینتون، آن را با دست خود پرتاب کنید و سعی کنید آن را با راکت بگیرید. این تمرینات بدنی به شما کمک می‌کند تا دقت و سرعت خود را بهبود بخشید و قدرت دست‌های خود را افزایش دهید.
خواندن
تمرینات پلایومتریک انفجاری: راهی برای افزایش قدرت و سرعت

اهمیت تمرینات استقامتی بر آمادگی جسمانی بدمینتون

تمرینات استقامتی نه‌تنها در بدمینتون، بلکه در آمادگی جسمانی در تنیس روی میز و آمادگی جسمانی کیک بوکسینگ نیز بسیار مهم هستند، زیرا این ورزش به‌شدت فعالیت‌های قلبی و عضلانی شما را افزایش می‌دهد. در حین بازی بدمینتون، شما باید به طور مداوم حرکت کنید، پرش کنید، دویده و راکت را برای زدن توپ با سرعت بالا حرکت دهید؛ بنابراین، برای بهبود استقامت خود و افزایش تحمل بدن به فعالیت‌های شدید، تمرینات استقامتی بسیار مهم هستند. تمرینات استقامتی می‌توانند شامل دویدن، پرش کردن، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و سایر فعالیت‌های قلبی و عضلانی باشند. این تمرینات به شما کمک می‌کنند تا قلب و ریه‌های خود را تقویت کنید و بتوانید به مدت طولانی‌تری در بازی بدمینتون فعال باشید. همچنین، تمرینات استقامتی به شما کمک می‌کنند تا بهبود قابل‌توجهی در سرعت و حرکت خود داشته‌باشید.
به‌طورکلی، تمرینات استقامتی در بدمینتون بسیار مهم هستند و باید به صورت منظم و در کنار تمرینات فنی و تاکتیکی انجام شوند. با انجام تمرینات استقامتی، شما می‌توانید بهبود قابل توجهی در عملکرد خود در بازی بدمینتون داشته‌باشید و به یک بازیکن حرفه‌ای تبدیل شوید.

تمرینات قدرتی در آمادگی جسمانی بدمینتون

تمرینات قدرتی

تمرینات قدرتی در آمادگی جسمانی بدمینتون تأثیر بسیاری دارند و می‌توانند بهبود قابل‌توجهی در عملکرد بازیکن داشته‌باشند. این تمرینات باعث افزایش قدرت و حجم عضلات می‌شوند که این امر باعث افزایش سرعت، تحمل و نیروی بازیکن در بازی می‌شود. تمرینات قدرتی می‌توانند شامل تمرینات وزنه‌برداری، تمرینات با وزن بدن، تمرینات کار با توپ باشند. این تمرینات باعث افزایش قدرت عضلات پا، بازو، شانه و پشت بازیکن ورزش بدمینتون می‌شوند که باعث بهبود قابل‌توجه در ضربات و حرکات مختلف در بازی بدمینتون می‌شود.
بازیکنان حرفه‌ای بدمینتون نیز برای بهبود عملکرد خود در بازی‌های دوستانه و رسمی، به تمرینات قدرتی اهمیت زیادی می‌دهند و آن‌ها را به‌صورت منظم و پیوسته در برنامه تمرینات خود قرار می‌دهند. با انجام تمرینات قدرتی، می‌توانید به یک بازیکن قوی و پرقدرت در بازی بدمینتون تبدیل شوید و همیشه برنده بازی باشید.

خواندن
8 تمرین موثر برای چاق شدن مچ و انگشتان دست در خانه

کلاس آمادگی جسمانی تخصصی برای دوره بدمینتون در باشگاه ورزشی آتور

کلاس-آمادگی-جسمانی-تخصصی-در-باشگاه-ورزشی-آتور

کلاس آمادگی جسمانی تخصصی رشته‌های ورزشی در باشگاه ورزشی آتور، به بازیکنان مبتدی و حرفه‌ای ورزشی که می‌خواهند عملکرد خود را بهبود بخشند، ارائه می‌شود. این کلاس‌ها شامل تمرینات قدرتی، تمرینات تعادل و کار با توپ، تمرینات تحمل و استقامت و تمرینات افزایش سرعت و حرکت هستند. هدف این کلاس‌ها، بهبود عملکرد ورزشی تمامی بازیکنان مبتدی و حرفه‌ای است. با انجام تمرینات قدرتی، عضلات پا، بازو، شانه و پشت قوی‌تر می‌شوند و باعث بهبود قابل‌توجه در ضربات و حرکات مختلف در بازی می‌شود. تمرینات تعادل و کار با توپ نیز به بازیکنان کمک می‌کند تا در زمان بازی، حرکات دقیق‌تر و کنترل بیشتری داشته‌باشند. تمرینات تحمل و استقامت نیز باعث افزایش تحمل و استقامت بازیکنان در طول بازی می‌شود. با انجام تمرینات افزایش سرعت و حرکت، بازیکنان قادر به اجرای حرکات سریع‌تر و با دقت بیشتر می‌شوند.
باشگاه ورزشی آتور نه‌تنها در رشته ورزشی بدمینتون، بلکه در دیگر رشته‌ها مانند تنیس‌روی‌میز، کیک‌بوکسینگ و… آماده ارائه خدمات است. بازیکنان با مربیان حرفه‌ای و تجربه‌دار همراه هستند و به‌صورت شخصی، برنامه تمرینات مناسب برای خود دارند. این کلاس‌ها برای همه سطوح و سنین مناسب هستند و باعث بهبود عملکرد ورزشی شما خواهد شد. این باشگاه از سال ۹۴ با مدیریت آقای مرتضی نعمتی با بیش از ۱۵ سال سابقه مربیگری حرفه‌ای هدایت می‌شود و رضایت بالای مشتریان خود را به همراه دارد.

سخن پایانی

در این مقاله به موضوع آمادگی جسمانی بدمینتون پرداختیم. اما شما می‌توانید از این مقاله برای آمادگی جسمانی کیک بوکسینگ و آمادگی جسمانی در تنیس روی میز نیز استفاده نمایید و در تمرین‌های خود از این مقاله بهره ببرید. این را به یاد داشته‌باشید که نکات تغذیه و تمرین در کنار هم را حتماً رعایت کنید؛ چرا که تمرین بدون تغذیه مناسب و تغذیه مناسب بدون تمرین، تمامی تلاش‌های شما را هدر می‌دهد و بعد از مدتی باید دوباره از اول همه چیز را شروع کنید. آمادگی جسمانی در بدمینتون بسیار مهم است و برای بهبود عملکرد خود در این ورزش، باید به‌صورت منظم تمرینات استقامتی نیز انجام دهید. با افزایش تحمل بدن به فعالیت‌های شدید، می‌توانید به مدت طولانی‌تری در بازی بدمینتون فعال باشید؛ بنابراین، به تمرینات استقامتی اهمیت داده و آن‌ها را به‌صورت منظم و با تمرکز انجام دهید.
امیدواریم که با خواندن این مقاله اطلاعات کافی برای آمادگی جسمانی بدمینتون را به شما داده باشیم و از این مقاله برای بهبود عملکرد خود چه در ورزش بدمینتون و چه در دیگر ورزش‌ها، استفاده کنید. با آرزوی موفقیت و سلامتی برای شما خواننده گرامی.

3.5 2 آراء
امتیاز به مطلب
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخوردهای اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
لطفا نظر دهید.x

به باشگاه آتور خوش آمدید

از طریق فرم زیر در کلاس‌ها ثبت نام کنید