نیاز انسان به راهنمایی و مشورت با دیگران در تصمیم­ گیری، انتخاب و به کارگیری راه­ حل­های مناسب در زندگی، بر کسی پوشیده نیست. مسلماً چنین مشاوره­ها و راهنمایی ­هایی کمک شایان توجهی در اقدامات درست و مناسب او خواهد داشت و از خطا رفتن راه­ها و تصمیمات انتخابی جلوگیری خواهد نمود. بیشتر عدم موفقیت­ها، شکست و در نیمه راه ماندن ­ها، ناشی از عدم داشتن اطلاعات کافی در زمینه موضوع و انجام انتخاب­های نادرست است. از این رو، چنان چه انجام مشاوره در زمینه­ های مختلف، مثل مشاوره ازدواج، مشاره در شرایط بحرانی، مشاوره شغلی و غیره اهمیت دارد، در زمینه ورزشی نیز حائز اهمیت فراوان است.

امروزه اهمیت و جایگاه ورزش و آمادگی جسمانی بیش از پیش بر ما نمایان است. در حقیقت هرچه بر میزان تحصیلات و آگاهی مردم افزوده می‌شود و هرچه زمان به جلوتر گام برمی‌دارد، علاقه افراد جهت اخذ مشاوره و راهنمایی از متخصصان ورزشی بیشتر و بیشتر می‌شود.
شاید بتوان گفت در جامعه ما آگاهی مردم نسبت به آمادگی جسمانی و تناسب اندام نسبت به دو دهه پیش مثبت‌تر و بهتر شده است. اگر زمانی تصور بر این بود که آمادگی جسمانی صرفاً برای قهرمانان ورزشی میباشد و هرکس تحت نظر مربی باشد، فردی است قهرمان، حالا بسیاری از خانواده‌ها متوجه غیرمنطقی بودن این نوع طرز فکر شده و با آگاهی نسبی به مراکز تندرستی و باشگاه­ها مراجعه می‌‌کنند.

امروزه با جا افتادن بیشتر نقش متخصصان ورزش و افزوده شدن بر تعداد آن­ها و همچنین گسترش دفاتر و مراکز تندرستی،‌ دسترسی افراد جهت مراجعه و گرفتن مشاوره بیشتر شده است.

با توجه به افزایش سرعت و پیچیده‌تر شدن شرایط زندگی، افراد با استرس­ها، فشارها و عدم تحرک حاصل از این زندگی مواجه هستند و زمان لازم برای فعالیت بدنی و ورزش را ندارند. مشاوره ورزشی فرآیندی است که راه کارهای مطلوب برای انتخاب ورزش مناسب با این شرایط را فراهم می‌سازد. علاوه بر این، چنین شرایط پیچیدۀ زندگی؛ نیاز سالمندان، مبتلایان به اضافه وزن و سایر بیماران را به دریافت اطلاعات مناسب در زمینه‌های مختلف ورزشی دو چندان می کند. از اینرو متخصص ورزش چنین وظیفه‌ای را بر عهده می‌گیرد، و به ارائه راهنمایی، اطلاع رسانی و تجویز نسخه ورزشی مبادرت می‌ورزد.

موضوعات زیادی هستند که می‌توان برای آنها از نظرات تخصصی کارشناسان ورزش استفاده کرد؛ از جمله: استعدادیابی ورزشی کودکان، تناسب اندام، امراضی همچون اضافه وزن، دیابت، پرفشار خونی، کبد چرب، ناهنجاری­های اسکلتی، درد مفاصل و ستون مهره ها، و…
حیطه‌های کاری متخصصان ورزش بسیار گسترده شده و کارشناسان ورزش در صور مختلفی مشغول کمک‌رسانی به همنوعان شان هستند از جمله؛ کلاس های فردی و گروهی، کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی و مشاوره تلفنی.

هدف از مشاوره ورزشی، شناخت توانایی‌ها و استعدادهای بدنی، روانی، عاطفی، اجتماعی، اخلاقی افراد و کمک به رشد همه جانبه آنها و پیشگیری از ابتلای آنان به مشکلات جسمانی و بیماری هاست. مشاوره و کارشناسان ورزش سعی می‌کنند، ساز و کارها و اصول ورزش را به افراد بیاموزند و از آنان شخصیتی بسازند که توانایی انجام فعالیت­های روزانه بطور مؤثر و کارآمد را داشته باشند، با داشتن انرژی لازم به فعالیت­های تفریحی و اوقات فراغت بپردازند، در برابر بیماری­ها مقاوم باشند، و در موقعیت­های اورژانسی عملکرد قابل قبولی از خود نشان دهند.

“آتور” اولین مرکز تخصصی آمادگی جسمانی، با بهره­گیری از متخصصان علوم ورزشی، با ایجاد فضایی مطلوب، گامی بزرگ در جهت توسعۀ ورزش و تندرستی برداشته است.