چرا مهم است که فیت باشیم؟

پس از پیری و بیماری هیچ چیز به اندازۀ هیکل بد ما را بیزار نمیسازد. حتی زیباترین صورت­ها نیز نمی­توانند زشتی هیکل را جبران کند. درواقع زشت ­ترین صورت­ها همراه با هیکلی زیبا قابل قبول­ تر است. یک هیکل زیبا هر عیبی را جبران میکند و به ما لذت می­بخشد. جمله فوق از فیلسوف مشهور “آرتور شوپنهاور” در مورد تناسب اندام تأمل برانگیز است. ما اساساً با بدنمان خود را به دیگران میشناسانیم و جسم ما بازتابی از طرز تفکرماست. اهمیت تناسب اندام به قدری گسترده میباشد که نمی‌تواند به حد کافی توسط متخصصان بیان گردد. شما بعنوان یک معلم، وکیل، کارمند، و بطور کل یک فردی از اجتماع، نیاز دارید که لباستان جذاب و خوش پوش به نظر آید.

دیدگاهِ جان اف کندی راجع به آمادگی­ جسمانی و تناسب اندام بسیار هوشمندانه ست؛ ” آمادگی جسمانی نه تنها کلیدیست برای دستیابی به بدنی سالم، بلکه پایه و اساسِ تفکر، ابتکار و خلاقیت میباشد “.

بی­شک کشورهای توسعه ­یافته اهمیت جمله “عقل سالم در بدن سالم است” را به نحو احسن دریافته­اند که امروز شاهد توسعه همه جانبۀ آنها در عرصه ­های سیاست، اقتصاد، اجتماع، صنعت و… هستیم.

به طور حتم آمادگی ­جسمانی و تناسب اندام موضوعاتی هستند که بارها و بارها از طرق مختلف مطالبی را راجع به اهمیت آنها شنیده ایم و یا خوانده­ ایم. در واقع میلیون­ها تن در سراسر جهان به روش­ها و شکل­های مختلف ورزش میکنند، با این وجود بیشتر مردم به سوی بی ­تحرکی و کم ­تحرکی پیش میروند. به طور کلی شرکت مردان در فعالیت­هابیشتر از زنان است. با این حال بسیاری از مبانی و عقاید سنتی در مورد ورزش زنان کنار گذاشته شده و شمار زنانی که در فعالیت­های ورزشی شرکت میکنند؛ بیشتر شده است. نتایج مطالعات نشان میدهد که همچنان که افراد بالغ به آگاهی بیشتری درباره اهمیت آمادگی­ جسمانی دست میابند، برای رسیدن به آن بیشتر تلاش میکنند. در حال حاضر با وجود اطلاعات فراوان و ارزنده، انسان دریافته که پرداختن به ورزش منظم و مداوم ضرورتی برای زندگی سالم به شمار میرود. قابل توجه است که در جوامع امروزی تحرک کودکان به طور هشدار دهنده ­ای کاهش یافته است. اغلب کودکان اوقات فراغت خود را صرف تلویزیون، کامپیوتر و موبایل میکنند، کمتر به فعالیت جسمانی میپردازند و به همین دلیل دچار چاقی و بیماری­های ناشی از آن میشوند.تناسب اندام و آمادگی­ جسمانی بعنوانِ سلامت جسمانی و متعاقب آن؛ سلامت روانی در نتیجۀ ورزش تعریف میشود. تناسب اندام و آمادگی­ جسمانی تنها به معنای داشتن بدن متناسب و فیت نیست، بلکه به معنای داشتن استقامت قلبی- تنفسی، استقامت عضلانی، سیستم ایمنی قوی، و از همه مهمتر؛ حس رضایت و لذت از زندگی و تعادل روانیست.

افزایش طول عمر یکی از حیاتی­ ترین فوائد حفظ آمادگی جسمانی است. درحالیکه هیچ چیز طول عمر را تضمین نمیکند، ثابت شده است که یک سبک زندگی پرتحرک و با نشاط میتواند سهم بزرگی برای رسیدن به این هدف داشته باشد. قلب شما از طریق تمرینات کاردیو قوی شده و از طرفی همین تمرینات به شما کمک میکنند تا در نتیجه سوزاندن کالری وزن کم کنید. با تقویت سیستم قلبی- عروقی خود میتوانید کارهای روزانه­تان را بدون خستگی و به آسانی انجام دهید. وقتی بدن آماده­ای نداشته باشیم کارهای ساده­ای مثل خم شدن برای بغل گرفتن بچه و یا برداشتن یک کتاب از روی قفسه میتوانند به طور بالقوه موجب صدمه دیدن ما شوند. هنگامیکه عضلات ظریف بدن، مخصوصاً عضلات پشت و گردن، به طور منظم تحت تمرینات ورزشی قرار نداشته باشند به راحتی صدمه پذیر میشوند. وقتی این عضلات صدمه ببینند به زمانی طولانی برای بهبودی نیاز دارند.

اگر مجبور باشید در خیابان دنبال یک تاکسی بدوید، با قلب و پاهایی که به دویدن عادت کرده­اند خیلی راحت­تر میتوانید این کار را انجام دهید.

داشتن یک بدن آماده و فیت هدفی است که بسیاری از افراد تنها خواب رسیدن به آن را میبینند. حقیقت این است که صرف نظر از اینکه شما در چه مرحله ای از آمادگی جسمانی هستید و یا چه نوع بدنی دارید، میتوانید آمادگی جسمانی و تناسب اندام خود را بهبود بخشید. ابتدا با یک متخصص ورزش مشورت کنید و با راهنمایی ایشان یک هدف قابل دسترسی تعیین کنید، به یک باشگاهِ آمادگی جسمانی مراجعه نمایید، و به هیچکس یا هیچ چیز اجازه ندهید سد راهتان شود.